Rhinoceros Programı ile Yapabilecekleriniz

Rhinoceros Programı ile Yapabilecekleriniz

NURBS tabanlı bir modelleme programı olan Rhinoceros, hem Windows hem de Mac işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Genelde sanayi alanında kullanmak için piyasaya sürülen bir program olan Rhinoceros ile 3D modelleme işleri kolayca yapılıyor. 3D prototipleme için de Rhinoceros programı çok tercih ediliyor.

Rhinoceros programı, Robert McNeel tarafından geliştirilmiş durumda. Rhinoceros’u isterseniz 90 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebiliyorsunuz. 3D modelleme yazılım işleri için profesyonel bir program olan Rhinoceros ile karmaşık geometrik şekiller kolayca oluşturulabiliyor.

Neden Rhinoceros Kullanmak Gerekiyor?

Rhino 3D programı, eğriler tekniği (Non-Uniform Rational Basis Spline) kullanarak serbest biçimli yüzey modelleyici oluşturmanıza olanak sağlıyor. NURBS, grafiklerdeki eğrileri işleyen ve oluşturan matematiksel bir modeldir.

Bu matematiksel model, tüm 3D modelleme süreci boyunca sizlere büyük esneklik ve hassasiyet sunar. Bu teknikle, modelleme yaparken eğriler ile kolayca çalışabiliyorsunuz. Eğrileri değiştirerek üç boyutlu yüzeyler de oluşturabilirsiniz. Bu modelleme tekniği ise, var olan en doğru tekniktir.

Rhinoceros Kullanımı

Rhinoceros, farklı sektörlere ait projelerde uygulanmak üzere geliştirildi. Kullanıcılarına eksiksiz bir araç seti sunan Rhinoceros’un kullanımı oldukça kolay. Program üzerinde tüm genel araçlar, dönüştürme araçları, nokta ve eğrileri seçenekleri, yüzey özellikleri ve ağ seçenekleri yer alıyor. Bu program sadece 3D tasarımları için değil, 2D tasarımları için de geliştirilmiş durumda. Programdaki ‘Make2D’ özelliğini kullanarak 2D çizimler ve taslaklar oluşturabilirsiniz.

Üstün 3D Modeller İçin Rhinoceros

Tasarım yaratmak için, tasarım sürecinin her aşamasında kaliteli 3D modeller gerekiyor. Rhinoceros’un yazılımcıları ise bu bilgi üzerinden programa gerekli güncellemeleri ekledi. Proje sunumundan analiz aşamasına kadar Rhinoceros sizlere 3D modelleri en iyi şekilde oluşturmanız için yeni araçlar ve geliştiriciler sunuyor. Programı öğrenmesi kolay ancak ustalaşmak için biraz pratik yapmanız gerekiyor. Daha kaliteli ve hızlı tasarımlar için üretilen Rhinoceros ile daha da üretken olabilirsiniz.

3D Baskı İçin Rhinoceros

Endüstriyel tasarım için hazırlanan Rhinoceros, üretim süreçlerinde kullanıcılarının büyük yardımcısı oluyor. Rhinoceros programı, 3D baskı projelerinizde size iş özgürlüğü de sunuyor. Bu sayede, serbest biçimli 3D yüzeyler de kolayca oluşturabilirsiniz. Otomotiv tasarımı, eşya tasarımı, takı tasarımı ve grafiksel tasarım alanlarında da sıklıkla kullanılan bir CAD yazılımıdır. 

İletişime Geçin