Mülakatta Başarılı Olmanın Püf Noktaları - Emin Kariyer | İzmir Kariyer Kursları

Mülakatta Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Mülakatta Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Yapmak istediğiniz meslek ile ilgili temel veya takviye eğitimi Emin Kariyer‘den aldınız diyelim:)

Asıl yarış ve mücadele şimdi başlıyor. O kadar eğitim ve çabadan sonra, kolay gibi gözükse de mülakat geçmeniz gereken en önemli aşamalardan birisidir. Gelin birlikte bu mülakatta başarılı olmanın püf noktalarını beraber inceleyelim. Bizden size bir kaç küçük tüyo;)

1- Şirket Hakkında Bilgi Sahibi Olun

“Şirketimiz hakkında bilginiz var mı? Neler düşünüyorsunuz” sorusu mülakatların değişmeyen ve önemli sorulardandır. Bu bakımdan mülakatın son gününe bırakmadan şirketle ilgili web sitesinden önemli bilgileri edinebilirsiniz. Özellikle “Kurumsal” menülerinde şirketin tarihçesini, “faaliyet” veya “ürün/hizmet” başlıklarından şirketin işlerini görebilirsiniz. Kurumsal web siteleri haricinde varsa forum, haber, blog sitelerinden de şirkete yönelik bazı bilgiler edinebilirsiniz. Günümüz için en önemli nokta ise şirketin sosyal medya hesaplarının incelenmesidir.

2-Mülakat Yeri ve Zamanı Önemli

Mülakata geç kalmayın. Daha görüşme aşamasındaki gecikme sizin işi “önemsemediğiniz” algısı yaratır. O yüzden mülakatın yapılacağı yeri (varsa oda numarası / odanın adı) tam olarak düzgün öğrendiğinizden emin olun ve gerçekten vakitlice yola çıkın. Mülakattan 15-20 dk. öncesi mülakat mekanında bulunmak iyi bir zamanlamadır.

3. Mülakata Giderken Ne Giyeceksiniz?

Kıyafetlerimiz bizi tamamlayan ve ilk karşılaşmada kendimizi yansıtan önemli bir parçamızdır. Ne çok ihtişam ve gösterişli, ne de çok günlük bir kıyafet uygun değildir. Şirketin kurumsal yapısına ve sektöre göre daha rahat kıyafet veya daha resmi kıyafet seçimi gerekebilir. En önemli nokta ise temiz, lekesiz ve eski gözükmeyen bir kıyafet tercihidir. Busines casual ya da smart casual denen giyim tarzı ile ilgili internette araştırma yaparak gerekli kombinleri yapabilirsiniz.

4- İstediğiniz Kadro ile İlgili Detayları Öğrenin

İş ilanını tam olarak okuduğunuzdan emin olun. Sizden beklentileri düşünün, bunlara ne ölçüde veya ne şekilde yeterli olabileceğiniz hakkında gerçekçi cevaplarınız olsun.

5- CV ile Aynı Dili Konuşun

Gözden kaçan ve en önemli noktalardan birisidir. CV’niz ile mülakattaki cevaplarınızın tutarlı olması gerekir. O yüzden CV’nizi tekrardan okuyun. Buna uygun cevaplar vermeyi unutmayın. Birbiriyle çelişen noktalar varsa uygun şekilde anlatmaktan çekinmeyin.

6- Pozitif ve Enerjik Olun

Mülakat öncesi uyku ve moral önemli.  O yüzden bir gece öncesinden uykunuzu alın, sabah mülakata giderken rahat, dinlenmiş, enerjik ve kendinden emin görünün.  Unutmayın mutluluk bulaşıcıdır.

7- Mülakat Araştırması Yapın

Mülakatta çıkabilecek soruları internetten arayabilir veya bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarınızla veya büyüklerinizle konuşabilirsiniz.

Emin Kariyer ailesi olarak herkese başarılar dileriz…

İletişime Geçin