Geleceğin Gözde Meslekleri - Emin Kariyer | İzmir Kariyer Kursları

Geleceğin Gözde Meslekleri

Geleceğin Gözde Meslekleri

Küresel düzeyde hızlı teknolojik gelişmelerin tetiklemesiyle günümüzde meslek algısı ve iş sahalarında ciddi değişimler yaşanmaya başladı. Özellikle yapay zeka ve dijital iletişim araçlarının gelişmesine bağlı olarak birçok meslek grubu ortadan kalkarken yeni meslek grupları ortaya çıktı. İş stratejisi geliştiricilerinin tahminlerine göre 5 – 10 yıl içinde birçok alanda yeni meslek gruplarının doğması ve faaliyet alanlarının genişlemesi beklenirken, birçok sektörde ise çeşitli meslek gruplarının kaybolmaya başlayacağına dikkat çekiliyor.

Geleceğin gözde meslekleri arasında yer almak ve şimdiden geleceğin dünyasını inşa etmek için bireylerin son derece donanımlı olmaları ve belirli alanlarda uzmanlık edinmeleri tavsiye ediliyor. Uzmanların görüşlerine göre gelecekte gözde meslekler arasında yer alacak gruplar:

 • Bilişim – Mühendislik
 • Dijital Pazarlama Uzmanlığı
 • Yazılım Uzmanlığı
 • Yapay Zeka Mühendisliği
 • Veri Güvenliği Uzmanlığı
 • Mobil Uygulama Geliştiriciliği
 • Teknik Çizim

Gelecekte Ön Plana Çıkacak İş Sahaları

Çok uzak olmayan bir gelecekte insan gücünün yerini alacak yapay zeka destekli robotlar ve akıllı makineler – otonom araçlar birçok mesleğin ortadan kalkmasına neden olacak. Söz konusu iş sahalarında ve alanlarda çok sayıda alt meslek grubu şuan için kendini göstermeye başladı. Günümüzde yapılan uzman tahminlerine göre ön plana çıkacak başlıca sahalar:

 • Yazılım
 • Yapay Zeka
 • Artırılmış Gerçeklik Teknolojileri
 • 3D ve Teknik Çizimler
 • Robot Teknolojileri

Dijital İletişim ve Teknoloji Alanında Meslekler Ön Planda

Gelişen internet ve teknolojiler sayesinde özellikle dijital iletişim alanında birbirinden farklı ve yepyeni meslek grupları ortaya çıktı. Gelecekte de bu tür mesleklerin sayısı artacağı gibi bu alanda ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücüne de ciddi oranda ihtiyaç duyulacak. Teknoloji alanında özellikle erken yaşlardan itibaren günümüzde nitelikli eğitimlerin alınması ve bu alanda gençlerin kendilerini geliştirmeleri son derece önemlidir.

Teknoloji ve dijital alanlarda yapılan analizlere göre, yazılım geliştiriciliği alanında önümüzdeki 4 yıllık süreçte %18,8 oranında büyüme bekleniyor. Benzer şekilde bilgisayar sistemleri ile ilgili diğer işlerde ise bu oran %20,9 oranında bir gelişme gösterecek. Geleceğin gözde meslekleri için aranan kişi olmak adına MEB onaylı eğitim kurumumuzun uzmanlık eğitimlerine katılım sağlayabilirsiniz.

Uzmanlık Eğitimleriyle Geleceğin Meslekleri İçinde Yer Alın

Popüler mesleklerin büyük bölümünün faaliyet alanlarının günümüzde iyice daralarak yavaş yavaş yok olacağı teorisinin çok da uzak olmayan bir gelecekte gerçeğe dönüşmesi bekleniyor. Geleceğin dünyasında yer almak ve en geç 5 veya 10 yıl içinde gözde meslekler arasında yer alacak iş sahalarında başarılı olmak için uzmanlık aranan en temel şart olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı uzmanlık eğitim programlarımız sayesinde yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza göre geleceğin gözde meslekleri için şimdiden kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Alacağınız uzmanlık eğitimleri günümüzde sürekli yükselen meslek gruplarının içinde yer alarak geleceğin dünyasını inşa etmenizde büyük destek sağlayacaktır.

Meslekler Kadar Eğitimlerin De Niteliği Değişiyor

Gelecekte popülerlik kazanması beklenen birçok meslek grubunda yer almak için tek başında bireylerin ilgili üniversitelerin veya mesel okullarının bölümlerinden mezun olması yeterli olmayacak. Değişen mesleklere göre eğitim içeriğinde de ciddi değişimler yaşanması öngörülüyor.

Herhangi bir alanda uzmanlık kazanarak geleceğin popüler mesleklerinde var olmanız mümkündür. Bunun için resmi eğitim merkezimizin özel eğitim programlarına katılarak niteliklerinizi geliştirebilirsiniz. Tek başına üniversite mezunu olmanın bile yeterli olmayacağı bu meslek grupları için yetenekleriniz ve ilgi alanlarınıza göre söz konusu eğitim programları sayesinde gelecek için donanımlı bir şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz.

İletişime Geçin